V sobotu 18. júna 2022 sa v Starom Smokovci stretli gorali slovensko-poľského pohraničia, aby milovníkom tradícií, dobrého jedla a návštevníkom Tatier predstavili svoju unikátnu goralskú kultúru. Podujatie s názvom Unikátne dedičstvo SK-PL pohraničia organizovala nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, n.o. s finančnou podporou Európskej únie v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja Program Intereg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020. Partnerom projektu bol Powiat Nowosądecki.
Naše najväčšie hory sú miestom, ktoré rád navštívi nejeden z nás. Sú pre nás miestom oddychu, miestom aktivít, miestom prekonávania samých seba. Pre mnohých sú Tatry domovom. Domov si tu našlo aj Goralské etnikum žijúce na poľsko-slovenskom pohraničí. V sobotu 18.6.2022 sa pre nich Tatry stali aj miestom spoločného stretnutia na podujatí Unikátne dedičstvo SK-PL pohraničia.
Našim zámerom bolo poodhaliť všetkým milovníkom ľudovej kultúry krásy, zvyky, tradície a špecifiká goralských obcí mnohých regiónov Slovenska ako sú Spiš, Orava, Kysuce, Liptov a Poľska. Tatry sú srdcom a dušou goralskej kultúry, a práve preto sme si symbolickým výstupom zo Starého Smokovca na Hrebienok počas podujatia pripomenuli putovanie valachov, kolonizovanie a formovanie svojráznych obyvateľov hôr – Goralov.
Program začal o 8:30 slávnostným otvorením a sv. omšou za Goralov v kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci. Po sv. omši začal výstup na Szilágyiho pavilón na Hrebienku – prvý turistický objekt na Hrebienku postavený v roku 1904. Pre tých, ktorí sa turistického pochodu nezúčastnili, bol v Starom Smokovci v areáli Hrebienok Resort pripravený kultúrny program a tiež ukážky zvykov a obyčajov Goralov z Kysúc, Oravy, Spiša, Liptova a Poľska.
Po návrate Goralov z výstupu späť do centra diania, sa o 13.00 hod. začal v areáli Hrebienok Resort hlavný kultúrny program, v ktorom vystúpili samotní Gorali so svojimi tradičnými remeslami formou remeselných workshopov, hudbou a tancom, kde sa na jednom mieste prelínala minulosť s prítomnosťou. V rámci tradičných kulinárskych workshopov bola prezentovaná príprava pokrmov v spojení s ochutnávkou pripravených jedál. Návštevníci mohli spoznať malebné goralské piesne a spoločne si zaspievať aj známejšie ľudové piesne goralov, či len nasať atmosféru dôb dávno minulých. Návštevníci si mohli vyskúšať tvorbu rôznych tradičných goralských remesiel, ako rezbárstvo, drotárstvo, výrobu ľudových šperkov a mnoho ďalších. Program bol naozaj pestrý a každý si prišiel na svoje.
Tí, ktorí prišli zažili tradičnú goralskú pasovačku, množstvo workshopov, krásu ručne vyšívaných pestrofarebných krojov a tradičné čierne klobúky zdobené mušličkami a pierkom, ktoré dodali podujatiu ten správny šmrnc. Čaro Tatier ozvláštnilo goralské nárečie a z každej strany znel hlas goralov volajúcich ,,Goralu, wracaj do hal!“