GORAL NA GORY

14.septembra 2019 sa v Starom Smokovci uskutoční stretnutie Goralov
zo 4 krajín, 7 krajov a viac ako 35 goralských obcí

V sobotu 14. septembra sa pod záštitou primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša uskutoční 4. ročník podujatia Goral na gory, ktoré bude realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Hlavným bodom programu je už tradičný symbolický výstup Goralov zo Starého Smokovca na Hrebienok. Počas podujatia si prídu na svoje nielen Gorali, pozvaní zo všetkých goralských regiónov Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny, ale aj priaznivci goralskej kultúry, tradícií, návštevníci Tatier a milovníci turistiky.

Symbolickým výstupom si pripomíname historické putovanie Goralov počas valašskej kolonizácie. Putovanie Valachov trvalo niekoľko desaťročí. Postupne obsadzovali územia stále viac vzdialené od svojich pôvodných sídlisk, pričom postupne tiež prijímali kultúru obyvateľstva už usadeného v oblasti západnej Ukrajiny, cípu juhovýchodného Poľska, cípu severovýchodného Slovenska a východných Čiech. Postupne s ním splývali, a tak sa formovalo svojrázne etnikum – Gorali.

Podujatie organizuje nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií z obce Hniezdne. „Našou snahou je prostredníctvom tohto podujatia jedenkrát v roku spojiť všetky goralské regióny zo Slovenska i zahraničia, ako aj milovníkov goralského folklóru a tradičnej kultúry na jednom podmanivom mieste,“ informuje riaditeľ organizácie Marcel Kandrik.

Podujatie začne o 9:00 v areáli Hrebienok Resort v blízkosti kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie v tesnej blízkosti údolnej stanice lanovky na Hrebienok. Podobne ako počas minulých ročníkov bude cieľom výstupu  vyhliadkový Szilágyiho pavilón – prvý turistický objekt na Hrebienku postavený v roku 1904. Počas výstupu bude program prebiehať súčasne hore pri pavilóne aj dole v Smokovci.

Ďalším bodom programu, prebiehajúcim pri Szilágyiho pavilóne, bude pasovanie negoralskej osobnosti za „Priateľa Goralov“, rovnako ako sa nimi v minulých rokoch stali herec Ján Slezák a folklorista Michal Smetanka. Uvidíme kto ním bude tento rok.

Po návrate Goralov z výstupu späť do centra diania sa o 13.00 hod. začne na hlavnom pódiu bohatý kultúrny program. Pre tých, ktorí sa turistického pochodu nezúčastnia, sú v Starom Smokovci pripravené ukážky zvykov a obyčajov Goralov z Kysúc, Oravy, Spiša, Liptova, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny. Záujemcovia o tradičné remeslá môžu nahliadnuť do tajov rezbárstva, včelárstva, garbiarstva, kováčstva a šitia krojov. Taktiež bude možné nahliadnuť do tajov výroby keramiky, tradičnej výroby fujár, či ručnej výroby ozdobných palíc a goralského sústružníctva. Gurmáni, čo radi ochutnajú, aj zvedavci, čo radi skúšajú, majú šancu ochutnať tradičnú goralskú kuchyňu. Už od samého rána budú pred očami návštevníkov pripravované tradičné goralské jedlá a pre najmenších bude pripravená detská zóna. Pripravené pre Vás budú nielen známo znejúce pastierske placky, kysnuté koláče, kapustová polievka, ale aj kapušňoky, kľusky, džadky, gruľaník, polievka zočurka a moskole.

Organizátori sú nadšení veľkým záujmom z radov goralov i negoralov a srdečne Vás pozývajú na podujatie.

Viac info na: www.goralnagory.sk

FB: Goral na gory

goral@okt.sk