SPIŠSKÉ ZVYKY OŽIJÚ NA SLÁVNOSTI JARI, SPOZNÁME NOSITEĽA TRADÍCIÍ

Obce ležiace na území severného Spiša a Pienin si počas prvej májovej nedele zmerajú svoje sily vo viacerých súťažných disciplínach. Malebná obec Hniezdne bude 6. mája žiť tradíciami, remeslami, folklórom i guľášom, a to v rámci šiesteho ročníka folklórneho podujatia SLÁVNOSŤ JARI.

Milovníci spišských tradícií a ľudia s koreňmi v tomto rázovitom regióne sa už šesť rokov na jar stretávajú, aby si spoločne pripomenuli to, na čo sú právom najviac hrdí. Podujatie organizované neziskovou organizáciou Obnova kultúrnych tradícií v Hniezdnom, v tamojšom Nestville Parku, má i tento rok poukázať na kultúrne dedičstvo našich predkov a predstaviť to najlepšie, čo región severného Spiša a Pienin ponúka. Súčasťou podujatia Slávnosť jari je i divácky atraktívna prezentácia jednotlivých obcí z nášho regiónu formou atraktívnej súťaže. V rámci troch súťažných disciplín družstvá predvedú svoje kvality vo varení guľáša, v remeselných zručnostiach a vo vzťahu k domácemu folklóru, v rámci vystúpenia jednotlivých súborov pôsobiacich v ich obciach. O víťazovi, ktorý získa titul Nositeľ tradícií, rozhodujú samotní diváci a návštevníci. Tri ocenené obce navyše získajú finančný príspevok na výstavbu alebo opravu detského ihriska v hodnote 1 500 €, 1 000 € a 500 €. Svoje družstvá už postavili obce Hniezdne, Jarabina, Čirč, Kamienka, Vyšné Ružbachy, Nižné Ružbachy, Kolačkov, Lacková ba dokonca aj mesto Stará Ľubovňa.

Nosnou myšlienkou podujatia Slávnosť jari, ktoré je súčasťou podujatí k otvoreniu letnej turistickej sezóny na severnom Spiši a v Pieninách, cez osobný zážitok a skúsenosť spojiť minulosť s prítomnosťou tak, aby zaujala všetky generácie. Z toho dôvodu bude súčasťou podujatia aj TRADIČNÝ JARNÝ TRH organizovaný Združením Spiš. Jeho motto je …regionálne produkty od regionálnych výrobcov na regionálnom trhu… Predstavia sa na ňom regionálni výrobcovia tradičných potravinárskych špecialít, prvovýrobcovia, chovatelia, pestovatelia i remeselníci. Ďalším lákadlom pre návštevníkom budú nepochybne aj furmanské preteky, sprievod koní, stavanie mája či prehliadka expozície liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel. Tú bude možné počas konania akcie absolvovať za zvýhodnené vstupné s 50 % zľavou. Súčasťou prehliadky je aj návšteva jednej z najmodernejších rafinérií na výrobu liehu v Európe. Aj tohtoročné furmanské preteky v Nestville Parku sú organizované na celoslovenskej úrovni v spolupráci s Asociáciou furmanov Slovenska. Niet pochýb, že súťaže chtiví furmani sa opäť postarajú o dokonalý zážitok. Pretekov sa zúčastnia najsilnejšie ťažné kone Slovenska. Ich úlohou bude ukázať furmanskú „drinu“ a svoje kone aj inak, ako iba pri jazdení. Návštevníci tak budú môcť obdivovať rýchlosť, obratnosť, presnosť a poslušnosť i okamžité reakcie koní v niekoľkých súťažných disciplínach. Víťazné kone a ich furmani budú vecne aj finančne odmenení.

Organizátori nezabudli ani na našich najmenších. Aj tento tok je pre nich v spolupráci s čokoládovým kráľovstvom Nestville Chocolate a ovocnými šťavami Fruxi Fresh pripravený. Priestor na Slávnosti jari dostanú aj mnohé lokálne i regionálne folklórne súbory. Jedinečnú šou sľubuje profesionálny folklórny súbor PUĽS (Poddukelský umelecký ľudový súbor) a tešiť sa možno aj na prešovskú skupinu Hrdza.

Bohatým programom vhodným pre všetky vekové kategórie sa nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií snaží o spojenie tradícií a folklóru na jednej strane so dnešnou modernou dobou na druhej strane. Nenechajte si ujsť túto nezabudnuteľnú atmosféru a prežite príjemný nedeľný deň na SLÁVNOSŤ JARI v Nestville Parku. Začíname o 11.00 hod.

Prijmite naše pozvanie a spolu oslávme príchod jari!

 

SLÁVNOSŤ JARI 2018

Program podujatia

Slávnostný sprievod obcou

Otvorenie podujatia

Stavanie mája

Vystúpenia miestnych folklórnych súborov

PUĽS – Poddukelský umelecký ľudový súbor Prešov

Hudobná skupina Hrdza Prešov

Sprievodné podujatia

Tradičný jarný trh

Furmanské preteky

Súťaž obcí vo varení gulášu

Prehliadky expozície liehovarníctva

Detská zóna

PARTNERI PODUJATIA